Szczecin Wiki
Advertisement

Oto najczęściej zadawane przez początkujących edytorów WarszaWikii pytania:

1. Skąd pochodzi nazwa Szczecinwikia?

Od słów Warszawa (która jest tematem tej wikii) i od charakteru tej strony, która jest wikią.

2. Czym jest Wikia?

Informacje na ten temat znajdują się w Polskiej Centrali Wikii.

3. Jakie są cele Szczecinwikii?

Uczyć i zapoznać. Chcemy otworzyć niektóre tajemnice Szczecina przed osobami mieszkającymi poza naszą stolicą, a rodowitym Szczecinianom udzielić kilku informacji, o których może nie mieli pojęcia.

4. Dla kogo przeznaczona jest Szczecinwikia?

Dla każdego. Jeśli szukasz jakiejś informacji na temat Szczecina, mamy nadzieję, że tutaj ją znajdziesz, jednak nie oferujemy w tym momencie niczego odkrywczego, ponieważ jesteśmy w fazie organizacyjnej - dlatego liczymy również na edytorów. Każdy może zostać edytorem Szczecinwikii. Więcej o edytowaniu i pomocy przy budowaniu Szczecinwikii na stronie powitalnej dla użytkowników Szczecinwikii.

5. Kto jest właścicielem Szczecinwikii?

Właściwie to każdy. Brzmi to paradoksalnie, bo możesz sobie zadać pytanie To po co tu administratorzy?, jednak każdy ma tutaj swoją część Szczecinwikii.

6. Właśnie, to po co tu administratorzy?

Administratorzy kontrolują Szczecinwikię, aby wszystko szło swoim, właściwym sobie rytmem. Administratorzy kontrolują wszystkich, którzy przychodzą tu, by zepsuć naszą ciężką pracę - wandali, trolli itp. Są tu również po to, by mniej doświadczonym użytkownikom służyć pomocą, radą, bądź w ostateczności, naganą bądź banem.

7. A jak ja mogę zostać administratorem?

Zgłoś się do innego administratora. Jednak, zanim się do niego zgłosisz, upewnij się, że masz około 200 edycji, nigdy nie sprawiałeś problemów i nie masz na koncie żadnego bana. Licz się z tym, że administratorzy dokładnie prześledzą twoją działalność, także na innych wikiach.

8. Kto jest odpowiedzialny za artykuły umieszczone na Szczecinwikii?

Wszyscy! Panuje tu zasada zbiorowej odpowiedzialności. Pamiętaj, że jeżeli robisz coś i masz świadomość, że robisz coś wbrew zasadom Szczecinwikii, to mimo tego, że tobie może się dostać najbardziej, to odpowiedzialność może spaść również na innych użytkowników i edytorów, więc pilnuj się!

9. Czy artykuły zamieszczane w Szczecinwikii są wiarygodne?

Staramy się, by tak było, jednak mogą trafić się przypadki, które ominiemy, w końcu my też jesteśmy ludźmi. Jeśli natrafisz na coś, co może wzbudzić w tobie wątpliwość, skontaktuj się z administratorem - on sprawdzi daną informację w zaufanym źródle i poinformuje cię o wynikach śledztwa.

10. Wracając do właścicieli Szczecinwikii, czy mogę podpisywać hasło stworzone przeze mnie? W końcu jest moje!

No właśnie, nie możesz. Z racji, że każdy jest właścicielem Szczecinwikii, musisz liczyć się z tym, że to hasło będzie edytowane przez innych edytorów. Poza tym, w momencie, gdy wciśniesz przycisk Zapisz, wiedz, że twoje hasło automatycznie zostało opublikowane na licencji GFDL.

11. A co to jest to GFDL?

Więcej o tym możesz dowiedzieć się na stronach centrali Wikii.

12. Dobra, a jak mogę zostać edytorem?

Sprawa jest prosta. Zarejestruj się.

13. Jeśli się nie zarejestruję, to coś się stanie?

Właściwie nie, jednak pamiętaj, że osoby zarejestrowane mają większe przywileje niż osoby niezarejestrowane. Poza tym, jeśli się nie zarejestrujesz, to i tak cię znajdziemy - będziesz opisany numerem IP.

14. A co to jest numer IP?

Jest to identyfikator komputera w internecie - każdy komputer podłączony do sieci ma swój niezmienny numer IP (wyjątkiem są użytkownicy Neostrady - ich numery IP są zmienne).

15. Dobra. Jak mogę napisać nowe hasło?

Przeczytaj te kilka słów na temat pisania haseł.

16. W razie jakiegoś problemu albo wątpliwości, z kim mam się skontaktować?

Już mówiłem - z administratorem.

Dziękuję.

Ależ nie ma za co.
Advertisement