FANDOM


Plac Zgody
Centrum
Spacer latem 031
Kamienice przy pl.Zgody
Okres powstania: początek XX wieku
Długość: (?) m
Zakres numerów: 1-1a
Kursujące autobusy: E
Kursujące tramwaje: nie kursują
[ Zobacz ulicę w Google Maps]Plac Zgody- to plac gwiaździsty w śródmieściu Szczecina. Położony jest na styku ulic: Wojska Polskiego,Bohaterów Getta Warszawskiego,Bogusława i Obrońców Staliningradu.

HistoriaEdytuj

Plac został zaprojektowany przez Georga Hausmana pod koniec XIX w.Wówczas jeździły po nim tramwaje. Otoczenie placu obudowano secesyjnymi i klasycystycznymi kamienicami. Podczas wojny zniszczono budynek na narożniku ul.Wojska Polskiego i Bohaterów getta warszawskiego, oraz kamienice na narożnikach ul.Bogusława, obrońców Stalingradu i wojska polskiego. Po wojnie na miejscu zniszczonych budynków powstały wieżowce mieszkalne, jednak na miejscu narożnika ul.Bogusława i obrońców Stalingradu wybudowano nową kamienicę projektu Jacka Lenarta.

ObecnieEdytuj

W latach siedemdziesiątych plac został wyasfaltowany, zlikwidowano też linię tramwajową. W latach 90 odnowiono kamienicę przy Alei Wojska Polskiego 29.

GaleriaEdytuj

Paleta Ten artykuł potrzebuje archiwalnych fotografii obrazujących go. Jeśli posiadasz takie zdjęcia, umieść je na Szczecinwikii.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.