Szczecin Wiki
Advertisement
Plac Zgody
Centrum
Spacer latem 031.jpg
Kamienice przy pl.Zgody
Okres powstania: początek XX wieku
Długość: (?) m
Zakres numerów: 1-1a
Kursujące autobusy: E
Kursujące tramwaje: nie kursują
[ Zobacz ulicę w Google Maps]Plac Zgody- to plac gwiaździsty w śródmieściu Szczecina. Położony jest na styku ulic: Wojska Polskiego,Bohaterów Getta Warszawskiego,Bogusława i Obrońców Staliningradu.

Historia[]

Plac został zaprojektowany przez Georga Hausmana pod koniec XIX w.Wówczas jeździły po nim tramwaje. Otoczenie placu obudowano secesyjnymi i klasycystycznymi kamienicami. Podczas wojny zniszczono budynek na narożniku ul.Wojska Polskiego i Bohaterów getta warszawskiego, oraz kamienice na narożnikach ul.Bogusława, obrońców Stalingradu i wojska polskiego. Po wojnie na miejscu zniszczonych budynków powstały wieżowce mieszkalne, jednak na miejscu narożnika ul.Bogusława i obrońców Stalingradu wybudowano nową kamienicę projektu Jacka Lenarta.

Obecnie[]

W latach siedemdziesiątych plac został wyasfaltowany, zlikwidowano też linię tramwajową. W latach 90 odnowiono kamienicę przy Alei Wojska Polskiego 29.

Galeria[]

Paleta.png Ten artykuł potrzebuje archiwalnych fotografii obrazujących go. Jeśli posiadasz takie zdjęcia, umieść je na Szczecinwikii.
Advertisement